Aktywne czytanie 

18 grudnia w Bibliotece CEM odbyło się pierwsze spotkanie czytelnicze z cyklu „AKTYWNE CZYTANIE”. 

 „… To ci historia! No, no, no! Czasami nic nie jest takie, jakie się wydaje na pierwszy rzut oka…” To słowa okropnej czarownicy, która wprowadziła dzieci w świat baśni napisanych przez Małgorzatę Strzałkowską. 

Książka „Plaster Czarownicy i inne baśnie” daje nieograniczone możliwości w rozbudzaniu zamiłowania do książek. Dziś dzieci mogły być kapeluszem czarownicy, jej włosami a nawet plastrem, który uleczył zagubionego zajączka. Uczniowie przenieśli się do tajemniczego ogrodu Czarownicy gdzie doświadczyli, że „…nic nie jest takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka… 

W czasie aktywnego czytania dzieci stają się postaciami z opowiadania lub baśni. Ma możliwość przebrania się za bohatera, manipulowania rekwizytami, które są częścią historii. Dzięki emocjom, które przeżywają w czasie takiego czytania, bardziej utożsamia się z postaciami i chętniej analizują ich zachowanie i postępowanie. 

Czytanie to niezapomniana przygoda dająca radość i wzruszenie. Czytanie to trening myślenia krytycznego i analitycznego, wyciągania wniosków z licznych sugestii i przesłanek.